17 kwietnia mieszkańcy Wojsławic uczcili pamięć poległych, którzy 17 kwietnia 1944 zginęli w bitwie o Wojsławice. Bitwa rozpoczęła się w Rozięcinie, gdzie zginął przywódca partyzantów radzieckich major Nikołaj Fiodorow i w tym miejscu zaczęły się obchody. O godzinie 7:30 - jest to godzina rozpoczęcia walk - przedstawiciele władz na czele z Wójtem Gminy oraz mieszkańców Rozięcina złożyli hołd przy pomniku, który jest symbolicznym miejscem rozpoczęcia bitwy.

Dwie godziny później z placu obok ratusza wyruszył przemarsz Pocztów Sztandarowych do kościoła, w  którym odprawiona została msza w intencji poległych. Msze św. celebrował ks. Kan. Zbigniew Kasprzyk proboszcz parafii Wojsławice, uczestniczył w niej także ks. mitrat – Jan Łukaszuk – proboszcz parafii prawosławnej w Chełmie.

Po mszy nastąpił przemarsz pod pomnik, który upamiętnia poległych partyzantów w walkach w 1944 r. Przy pomniku przypomniano historię bitwy, został odczytany Apel Poległych oraz złożono wieńce.

Część artystyczna odbyła się w domu kultury. Została ona przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół Publicznych w Wojsławicach-Kolonii.

Galeria