4 maja 2018r. w dniu Świętego Floriana, obchodziliśmy w naszej gminie Jubileusz 100 lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Wojsławicach oraz Gminne Obchody Dnia Strażaka. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 9 na boisku przy Szkole Podstawowej w Wojsławicach - Kolonii prezentacją sprzętu pożarniczego przez KM PSP w Chełmie i OSP Wojsławice. Następnie zaproszeni goście i strażacy uczestniczyli we Mszy Święta odprawionej w ich intencji. Mszę celebrowali ks. Łukasz Boguta – kapelan strażaków, ks. Zbigniew Kasprzyk – proboszcz parafii w Wojsławicach, ks. Zbigniew Karbowniczek – proboszcz parafii w Turowcu, ks. Janusz Ryń – proboszcz parafii w Bończy, ks. Ryszard Ostasz – proboszcz parafii w Tuczępach i ks. Marcin Zieliński – wikariusz parafii w Wojsławicach. Strażacy uczcili pamięć zmarłych druhów zapalając znicze na cmentarzu parafialnym. Uroczystości jubileuszowe stanowiły doskonałą okazję do przypomnienia historii OSP w Wojsławicach i podziękowania strażakom za wierną i oddaną służbę, niesienie pomocy potrzebującym w myśl strażackiego przesłania „Bogu na chwałę – bliźniemu na ratunek”. Na uroczystość przybyli: senator RP Józef Zając, poseł RP Piotr Olszówka, wicemarszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Grabczuk, Starosta Chełmski Piotr Deniszczuk, zastępca komendanta Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie Artur Rutkowski, Prezes Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Kazimierz Smal oraz przedstawiciele zakładów pracy naszej gminy, sponsorzy i delegacje gmin sąsiadujących.

- Dziękuję wszystkim druhom strażakom za udział w akcjach ratowanie ludzkiego życia i mienia za niesienie pomocy potrzebującym i za aktywny udział w życiu społecznym.

Najaktywniejszymi i najbardziej zasłużonymi druhami strażakami OSP Wojsławice na przestrzeni ostatnich kilku dziesiątek lat byli:

Bitner Józef, Błazucki Stefan, Burda Czesław, Harczuk Witold, Jednorał Kazimierz, Kurzyński Stanisław, Lackowski Henryk, Małysz Feliks, Markowski Zbigniew, Nosek Bronisław, Oberda Józef, Osuchowski Edmund, Pelc Antoni, Prokop Stanisław, Radomski Franciszek, Rzeszot Michał, Staiński Marceli, Szal Władysław, Szerement Wiesław, Tudraj Waldemar, Turowski Józef, Żołnierczuk Zbigniew

Oraz wielu innych nie wymienionych z imienia i nazwiska.

Wieloletnimi kierowcami OSP Wojsławice byli:

Niewiadomski Józef, Bojko Mieczysław, Lackowski Jan, Gadzicki Wiesław

W skład obecnego Zarządu OSP Wojsławice wchodzą:

Piotr Staiński – Prezes

Błażucki Tomasz – Naczelnik

Markowski Mariusz – Sekretarz

Kniaziuk Krzysztof – Skarbnik

Grzywaczewski Piotr – Gospodarz

Uroczystości te wpisują się także w program Obchodów 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.